1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

KADININ TÜRKÜSÜ YENİMAHALLE’DE SÖYLENDİ

PDF Yazdır e-Posta

 KADININ TÜRKÜSÜ YENİMAHALLE’DE SÖYLENDİ 

Yenimahalle Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla İç Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (İÇASİFED), Ankara Girişimci İş Kadınları ve Destekleme Derneği (ANGİKAD) ve Halk Müziği ve Oyunları Araştırma eğitim Derneği (HAMOY) ile birlikte “Kadının Türküsü” adlı konsere imza attı.

Şef Abdullah Gündüz eşliğinde Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi Yıldız Kenter Tiyatro Salonu’nda gerçekleşen konsere, çok sayıda vatandaşın yanı sıra Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, CHP Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe, ANGİKAD Başkanı Renan Ceylan, İÇASİFED Başkanı Mehmet Akyürek, meclis üyeleri ve muhtarlar katıldı.

ANADOLU KADINLARININ HİKAYELERİTÜRKÜLERDE CAN BULDU
Konser boyunca Anadolu’dan kadın fotoğrafları vehikayeleriyle türkülere can veren HAMOY kadınlar korosu, duygulu anlara sahne oldu.

Kadınların yaşadıkları kimi duygulu, kimi neşeli öyküleri türkülerle birlikte 30 kadından dinleyen ve mest olan vatandaşlar, Şef Gündüz’ün kadınlara dair sözleri ve esprili mizacı ile de kahkahalara boğuldu.

YAŞAR, KADINLARA VERİLEN HAKLARI VURGULADI
Kadınlar Günü’nü kutlayan Başkan Yaşar da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün daha Avrupaülkelerinde bile yokken kadınlara verdiği haklara vurgu yaptı.
Yaşar, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’in ilk yıllarında seçme ve seçilme hakkını kadınlara da vererek, kadınla erkeğin eşit yurttaş olduğunu herkese gösterdi. bugün gelinen noktada ise biat kültürüne inananların ülkemizi ne hale getirdiğini görüyoruz. İşte böyle bir ortamda Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Ama umutsuz olmayacağız. Bu ülkenin demokratik laik ilkelerini sonsuza kadar koruyacağız” dedi.
Sözlerine devam eden Başkan Yaşar, kadınlara yapılan haksızlıklardan da bahsetti ve “Kadın evde otursun doğuracağı çocuğa, giyeceği kıyafete ben karar veririm. Kadın çalışma hayatında olmayacak, sosyal hayatta olmayacak, kadın erkeğinin hizmetkarı olacak. Biz maalesef ki böyle bir genden geliyoruz. Medeni kanun 600 sene kadına verilmemiş. Kadınlarımız yılmayacaktır, korkmayacaktır. Yüreklice sanatkarda olacaktır, iş kadını da olacaktır, yapabildikleri her şeyi özgürce yapacaklardır. Yasalarımızda bu konuda hiçbir sıkıntı yoktur. Siz yeter ki birbirinize destek olun el ele verin” diye konuştu.

RAKAMSAL VERİLERLE ÜLKE GERÇEKLERİNDEN BAHSETTİ
Konser de konuşma yapan diğer isim ANGİKAD Başkanı Renan Ceylan ise rakamsal olarak ülke gerçeklerinden bahsetti. Ceylan, “Ülkemizde okur yazar olmayanların yüzde 83’ü, Belediye Başkanlarımızın yüzde 2.9’u, belediye meclis üyelerinin yüzde 10.7’si, mahalle muhtarlarının yüzde 2’si, köy muhtarlarının yüzde 0.3’ü, TBMM’de ise milletvekillerinin sadece yüzde 14.7’si kadındır. Bakanlar Kurulunda ise 2 kadınla temsil ediliyoruz. Merkez Bankası meclis üyelerinde ise hiç kadın yok, ama şükür ki hakimlerin yüzde 36’sı kadın” dedi.

İÇASİFED Başkanı Mehmet Akyürek de, “Ülkemizde her başarılı erkeğin arkasında kadın var derler. Ama biz bunu şöyle düzeltiyoruz. Her başarılı erkeğin yanında bir kadın var. Kadınlarımız olduğu yerde birlik var beraberlik var, düzen var. Bu doğrultuda biz kadınlarımızı hep yanımızda hatta ve hatta bir adım önümüzde hissediyoruz” dedi. "Sitelerde ilk kadın işçiyi ben çalıştırdım, Ostim'de eşini işe getiren ilk kişi benim, biz kadınların üretime katılmasını istiyoruz. Beypazarı buna en güzel örnektir. Kadınlar orada ürettikleri ile pazara çıktı, kadının dili değişti esnaf gibi konuşmaya başladı, para kazanmaya başladı. Özgüveni arttı. Beypazarı'nın konakları ile değil kadınları ile anılmasını istiyoruz. Kadınları üretime sokarsak çocuklarımızı, kızlarımızı üretime katarsak şuna inanın hem Türkiye'deki demokrasi çok rahat oturacaktır. Ulu Önder Atatürk'ün yıllar önce Avrupa'da dahi yokken seçme ve seçilme hakkı vererek kadınlarımıza güvenmiş ve inanmıştır. Siz isteyeceksiniz biz de size dektek olacağız" dedi.
Konser sonunda Şef Gündüz ve ekibine çiçek takdim eden Başkan Yaşar’a, Ceylan ve Akyürek tarafından da çiçek verildi. Çiçeği alan Yaşar, çiçeği seyircilerin arasından bir kadına takdim ederek, “Bir kez daha kadınlar gününüz kutlu olsun. İyi ki varsınız” dedi.

 

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94