1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

TÜRKONFED YENİ RAPORUNU ANKARA'DA TANITTI

PDF Yazdır e-Posta

TÜRKONFED YENİ RAPORUNU ANKARA’DA TANITTI

TÜRKONFED, Orta Gelir Tuzağı raporlarından sonra ekonomi-siyaset-toplum ilişkisini ele alan “Yeni Anayasa’ya Doğru: Kurumsal Reform ve Demokrasi Kültürünün Gelişimi” raporunu, TBMM önceki dönem Başkanı Cemil Çiçek’in katıldığı toplantı ile Ankara’da kamuoyuyla paylaştı. “Türkiye’nin, birlikte yaşama kültürünü güçlendirecek, ekonomik dinamizm ve istikrarı sürdürebilir konuma getirecek bir anayasaya gereksinimi vardır” diyen TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, gelişmiş bir ekonominin, gelişmiş bir demokrasi ile mümkün olduğunu vurguladı.

Siyasal-ekonomik ve toplumsal sorun alanlarına odaklanan çalışmalarıyla bir iş dünyası örgütü ve düşünce kuruluşu olan Türk Girişim ve İş Dünyası Federasyonu (TÜRKONFED), önceki yıllarda yayımladığı Orta Gelir Tuzağı raporlarından sonra, ekonomi-demokrasi ilişkisine vurgu yaptığı “Yeni Anayasa’ya Doğru: Kurumsal Reform ve Demokrasi Kültürünün Gelişimi” raporunu Ankara’da kamuoyuyla paylaştı. 16 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen rapor tanıtım toplantısının açılış konuşmaları TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu ve TBMM önceki dönem Başkanı Cemil Çiçek tarafından yapıldı.  

TÜRKONFED’e üye 24 federasyon, 186 dernek başkanı ve yöneticileri ile iş dünyası temsilcilerinin de katıldığı toplantının açılış konuşmalarının ardında düzenlenen panelde, İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü Prof.Dr. E. Fuat Keyman liderliğinde, KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Senem Aydın Düzgit, Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyeleri Özge Kemahlıoğlu ve Işık Özel’in katkıları ile oluşturulan rapor, Keyman ve Ağırdır tarafından tanıtıldı.  

Konuşmasında anayasa tartışmalarında yeni sayfa açıldığını belirten TBMM önceki dönem Başkanı Cemil Çiçek “Anayasa yürürlüğe gireli tam 33 yıl, 1 ay ve 9 gün oldu. Bir anayasa düşünün ki hazırlık aşamasından yürürlüğe girdiği tarihe ve o günden bu yana her vesileyle tartışıldı.  Bu anayasa için zaman içinde her şey söylendi. Yaşadığımız olaylar, karşılaştığımız sorunlar ve sorunların anayasa ile bağlantısı göz önüne alındığında her geçen gün yeni bir anayasa ihtiyacı daha açık bir şekilde görülüyor. Bu anayasanın Türkiye’yi sıkıntıya soktuğunu ve bize dar geldiği konusunda hemen her kesim ittifak halinde” dedi. 

2011 yılında kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu olarak 21 ay boyunca çalıştıktan sonra ortaya çıkan metinlerin Meclis Başkanlığına teslim edildiğini belirten Çiçek, siyasi partilerin bu metinlerin arkasında durması gerektiğini de belirterek “Basından okuyunca yeniden sıfır noktasından başlayacakmışız gibi duruyor. Oysa yeni bir anayasa için her siyasi partinin fikri bir hazırlığı olması lazım” dedi. 

Dünyada “Başkanlık”, “Yarı Başkanlık” ve “Parlamenter” olmak üzere üç sistem olduğunu belirten Çiçek “Biz şu anda arabayı değil, şoförü tartışıyoruz. Demokrasilerde direksiyona oturacak kişi sürelidir. Bunların tartışılmasına karşı olmamakla birlikte, yeni bir anayasadan beklentileri tartışmak gerektiğine inanıyorum. TÜRKONFED’in hazırladığı rapora baktığımızda yeni anayasanın adil ve etkin bir yönetimi sağlaması, birlikte yaşama kültürünü güçlendirmesi, istikrar ve güvenliği tesis etmesi ve denetim mekanizmalarını iyi tesis edilmesi lazım olduğunu görüyoruz” dedi.   

Mevcut durumda tam anlamıyla yeni bir anayasa yapılmasını mümkün görmediğini belirten Çiçek, iyileştirme yaparak yola devam edilebileceğine inandığını da sözlerine ekledi.  

Raporda, ekonomi-siyaset-toplum ilişkisini ele alıp, ekonomik kalkınmada demokratik reformların önemine değindiklerini belirten TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, “Yeni Anayasa’ya Doğru: Kurumsal Reform ve Demokrasi Kültürünün Gelişimi” raporu ile devlet ve düzenleyici kurumların adil ve etkin çalışmasının ekonomik kalkınmayı ivmelendireceğini söyledi. Kadooğlu, “Hazırladığımız raporla, demokrasiyi bir toplum yönetim tarzı olarak ele alıp, toplum yönetiminin kurumsal ve zihniyet alanlarına yoğunlaşarak katkı vermek istedik. Yeni Anayasa, bugünün ve yakın geleceğin temel gündem maddelerinin başında gelmektedir. Hiç şüphe yok ki, Türkiye’nin; yeni, sivil, demokratik, birlikte yaşama kültürünü güçlendirecek, ekonomik dinamizm ve istikrarı sürdürebilir konuma getirecek bir anayasaya gereksinimi vardır. Yapılan tüm değişikliklere rağmen, 1982 Anayasası karar vericiler ve toplumun farklı kesimlerinin de uzlaştığı gibi Türkiye’ye dar gelmektedir” diye konuştu. 

“AMACIMIZ TÜRKİYE DEMOKRASİSİ ÇÖZÜMLEMESİ SUNMAKTIR”

Yeni Anayasa için somut öneriler getirmediklerini vurgulayan TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, sistem tartışması yapmadıklarını, bir Türkiye demokrasi çözümlemesi sunmayı amaçladıklarını kaydetti. Demokrasi için kurumsallaşmış yapılara ihtiyaç duyulduğunu aktaran Kadooğlu, “Kurumları, denge ve denetim mekanizmaları yeteri kadar güvence altına alınmış, bireysel ve kolektif özgürlükleri evrensel ölçülerde genişletilmiş bir demokratik yönetim sisteminde, demokrasi kültürünün arzu ettiğimiz toplumsal derinliği kazandığını; Yani, Orta Demokrasi Tuzağı’na düşülmediğini gözlemliyoruz” dedi.

Türkiye’nin gelişmiş demokrasi standartları için kurumsal reform ve zihniyet değişiminin bir an önce hayata geçirilmesinin önemine değinen TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, 2016 yılında Yerel Yönetimler ve Yerel Demokrasi alanında AB standartlarına uygun reform önerileri üzerinde çalışacaklarını hatırlattı. Türkiye’nin demokrasi yolculuğunda bir iş dünyası örgütü ve düşünce kuruluşu misyonu ile TÜRKONFED’in her alanda yapacağı çalışmalarla sürece destek vermeye devam edeceğini ifade eden Kadooğlu, şöyle devam etti: “Son zamanlarda hiç olmadığı kadar huzura, iç barışa, birlik ve kardeşliğe ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün ülkemizin doğu ve güneydoğusu’nda yaşanan acılar hepimizin ortak acıları. Hergün gelen ölüm haberleri, kepenkleri kapalı işyerleri, aksayan eğitim ve sağlık hizmetleri, göç etmek zorunda kalan bölge insanının yaşadıkları ülkemizin de ortak acısı... Ülkenin batısından doğusuna, kuzeyinden güneyine bir arada yaşama kültürünü geliştirmemiz, sorunlarımızı demokrasi ve barış paydası altında gerçekleştirmemiz gerekiyor.”

“KURUMSAL VE ZİHİNSEL REFORMU GERÇEKLEŞTİRMELİYİZ” 

Raporun tanıtımı, Prof. Dr. E. Fuat Keyman ve Bekir Ağırdır’ın katıldığı panelde detaylarıyla ele alındı. Türkiye’yi geleceğe taşımak için bir haritalama yapılan raporda; hızlı değil, doğru karar vermenin önemine değinildiğini belirten Prof. Dr. Keyman, Yeni Anayasa’nın odak noktasının öncelikli olarak kurumsal ve zihinsel reformu gerçekleştirmek olduğunu söyledi. Keyman, ‘‘Yeni Anayasa çalışmaları, 2011’deki düzlemden güç alarak, Batı’nın demokratik değerlerini benimsemiş bir ekonomik yönetişim sistemi kurmanın da yolunu açabilmeli. Bu noktada yaptığımız araştırma, demokrasi ve ekonomik kalkınma arasında reddedilemeyecek bir bağlantı olduğunu gösteriyor’’ diye konuştu.   

2011’de, Yeni Anayasa çalışmaları sırasında ulaşılan uzlaşma ve tabana yayılma çizgisinin, yeni dönemde de kaydedilmesi gerektiğinin altını çizen Keyman şunları ifade etti: ‘‘İster başkanlık sistemi olsun, ister parlamenter sistem, önemli olan denge ve denetleme anlayışının oluşturulmasıdır. Bizler bu raporu hazırlarken mekanizmayı değil, o mekanizmanın doğru işlemesi için şart olan değerler sistemini odağımıza aldık. Demokratik ilkeler çerçevesinde demokratik ve ekonomik kalkınmayı aynı anda gözeten bir anayasa çalışması beklentisi içerisindeyiz. Başkanlık veya parlamenter sistemi ayrımı yapmadan önce, sistemin ruhunu oluşturacak olan kurumsallaşma bilinciyle hareket etmenin daha doğru olduğunu düşünüyoruz.’’ 

Raporu hazırlarken; bireyselleşme ve aile, insan hakları, gündelik hayatta öteki algısı, hukuk ve adalet algıları ile güven üzerine birçok araştırmanın sonuçlarından da faydalandıklarını belirten KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır da, ‘‘Amacımız, kutuplaşma ve güvensizlik sorunlarını çözmesini umduğumuz yeni anayasa çalışmalarının kurumsallaşma adına Türkiye’ye sınıf atlatmasıdır” dedi. Ağırdır, konuşmasında toplumun insan haklarına dair anlayış, bilinç ve duyarlılık seviyesini, diğer bir taraftan da bu algıyı şekillendirmede rolü olan ana aktörleri bilmenin, demokrasi eşiğini aşmak için önemli ipuçları verdiğini de sözlerine ekledi.

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94