1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

TÜRKONFED'in Başbakan Yardımcısı Numan KURTULMUŞ Ziyareti

PDF Yazdır e-Posta

 

 

MEVCUT BANKACILIK SİSTEMİ KOBİ’LERE CÖMERT DAVRANMIYOR.

TÜRKONFED yönetimiyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, mevcut bankacılık sisteminin KOBİ’lere cömert davranmadığını, yeni enstrümanlar gerektiğini söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkanı Süleyman Onatça ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul etti. TÜRKONFED’in bölgesel eşitsizlik, yerel kalkınma ve orta gelir tuzağı konularındaki faaliyet ve önerilerini takdirle karşıladıklarını söyleyen Kurtulmuş, istihdamın yüzde 80’ini sağlayan KOBİ’lerin şevkinin kırılmaması gerektiğini belirtti. Kurtulmuş, “Mevcut bankacılık sistemi KOBİ’lere cömert davranmıyor. Yeni enstrümanlar gerekli. Türkiye’nin her yıl yüzde 6 büyüme hedefinin yakalanabilmesi için ekonominin gerçek aktörleri olan reel sektör temsilcilerinin desteğine ihtiyaç var” dedi.

Türkiye’deki gelir dağılımını düzeltme yolunda atılan adımları sıklaştırdıklarını belirten Numan Kurtulmuş şöyle konuştu: “Ekonomik anlamda yapılabilecek hemen her türlü teknik çalışmayı, yatırım teşviklerinden kırsal altyapıyı güçlendirecek devasa projelere kadar çok sayıda yatırım yaptık, yapmaya devam ediyoruz. 50’yi aşkın havaalanı, karayolu ulaşım ağları, demiryolları, limanlar, enerji santralleri ve sulama tesisleri, OSB’ler, lojistik merkezleri, şehir hastaneleri, yeni üniversiteler ve iletişim altyapıları çok kısa zaman dilimleri içerisinde gerçekleşiyor.”

FİNANS PİYASALARI GÜÇLENMELİ

Sorunun rekabetin eksik olduğu bir durumdan kaynaklandığını söyleyen Kurtulmuş şöyle devam etti:

“Gelişmiş ülkelerde finans, sadece bankacılık sisteminin tekelinde değil. Çok çeşitli sermaye piyasaları söz konusu. Hatta çok daha çağcıl, zamanın ruhuna uygun, direkt ve geniş tabanlı finans modelleri ortaya çıkıyor. Son yıllarda ortaya çıkan “peer-to-peer financing” (P-to-P) ve “crowd financing” yöntemlerinin desteklenmesi ve behemehal uygulamaya geçmesi gerektiği görülüyor. Bu gelişmelerden esinlenerek bizlerin,  kamu olarak, bankacılık sistemi dışında da finans piyasalarının geliştirilmesinde öncülük yapabileceğimizi düşünüyorum.”

ONATÇA RAPORU PAYLAŞTI

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça da hazırladıkları ‘Orta Gelir Tuzağından Çıkış Stratejileri’ raporuyla ilgili bilgi verdi. Türkiye’nin 3 yeni İstanbul’a, altyapısı güçlü üniversitelere, bölgesel kalkınma bankalarına, kadının iş gücüne daha etkin katılımına, etkin teşvik modeli ve güçlü demokrasiye ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Onatça, TÜRKONFED’in Anadolu yapılanmasıyla ilgili de bilgi aktardı.  

Ziyarette TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve İÇASİFED Başkanı Sn. Nihat GÜÇLÜ, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve İÇASİFED Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Fatma SEMİZ ile TÜRKONFED Genel Sekreteri Sn. Arda BATU hazır bulundu.

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94