1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

TÜRKONFED 11. Olağan Genel Kurulu Yapıldı

PDF Yazdır e-Posta

 

Türkonfed 11. Olağan Genel Kurulu Çırağan’da yapıldı.

 

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça, seçimlerin ardından Türkiye olarak, gelişmiş, yüksek gelir grubu ülkelere katılmak için tüm siyasi, ekonomik ve sosyal yapıyı, ciddi bir reform sürecine tabi tutmak gerektiğini belirterek, "Öncelikle toplumsal uzlaşma, hukuk devleti ve demokratikleşme konusunda Kopenhag Kriterlerine bağlı siyasi reformlar hayata geçirilmelidir" dedi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu TÜRKONFED’in 11. Olağan Genel Kurulu Çırağan Palace Kempinski’de yapıldı.

Genel Kurul’da konuşan Başkan Süleyman ONATÇA, TÜRKONFED'in 11. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı sıfatıyla son kez konuştuğunu ve görevini onurla tamamlamış olmanın gururunu yaşadığını söyledi. On yıl önce kurucuları arasında yer almaktan onur duyduğu TÜRKONFED'de 32 aylık başkanlık döneminin bugün sona ereceğini belirten Onatça, bu dönemde dünyada ve Türkiye'de baş döndüren inişler çıkışlar, üzen, mutlu eden, şaşırtan olaylara tanıklık ettiğini anlattı.

trkonfed 11. genel kurulu-1


Daha sonra konuşan Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran-Symes ise 21. yüzyıl demokrasisinin kapsayıcı ve katılımcı özelliğinin örgütlülüğü beraberinde getirdiğini belirterek, "Toplumdaki gelişmiş bir sivil toplum yapısı demokratik standardı olağanüstü yükseltiyor" dedi. Seçimlerin ardından Türkiye olarak, gelişmiş, yüksek gelir grubu ülkelere katılmak için tüm siyasi, ekonomik ve sosyal yapıyı, ciddi bir reform sürecine tabi tutmak gerektiğini belirterek, "Öncelikle toplumsal uzlaşma, hukuk devleti ve demokratikleşme konusunda Kopenhag Kriterlerine bağlı siyasi reformlar hayata geçirilmelidir" dedi.


T.C. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek TÜRKONFED 11. Olağan Genel Kurulu'nda bir açılış konuşması gerçekleştirdi. Mehmet Şimşek, Türkiye'nin son 12 yılda yapılan yapısal reformlar sayesinde geçmişle karşılaştırılamayacak önemli noktalara geldiğini ifade etti.

trkonfed 11. genel kurulu-3

Küresel kriz ve Ortadoğu'daki çalkantılara rağmen, Türkiye'nin başarıdan başarıya koştuğunu anlatan Şimşek, bu başarıda en önemli unsurun siyasi istikrar olduğunu dile getirdi.

Enflasyonda tek haneye inmenin yeterli olmayacağını, düşük tek haneli enflasyonun olması gerektiğini ifade eden Şimşek, bunun sürdürülebilir büyüme, öngörülebilirlik, düşük maliyetli fonlara erişebilirlik ve sermaye piyasasının derinleşmesi için önemli olduğunu vurguladı.

Bakan Şimşek, son 12 yılda küresel krize ve hatta Orta Doğu'daki kaosa rağmen Türkiye'nin reel olarak kişi başına gayrisafi yurtiçi hasılada çok önemli kazanımlar elde ettiğini dile getirerek, şimdi ilave reformlarla bu kazanımları kalıcı hale getirmek ve daha ileriye taşımanın önemli olduğunu vurguladı.

Genel Kurula konuk olarak katılan Dünya Bankası Türkiye Direktörü Martin Raiser, Türkiye'deki bölgesel kalkınma ve şehirleşmeden bahsederek,Türkiye'nin çok hızlı şehirleşen ülkelerden biri olduğunu anlattı. Raiser, Güneydoğu Bölgesi'ne yatırımların çekilebilmesi için barış sürecinin tamamlanması gerektiğine işaret ederek, "Zaten bölge bu anlamda çok sıkıntı çekmişti. Bölgeye yaptığım ziyaretlerde, barış süreci sağlanırsa burada yapılacak çok fazla yatırım potansiyelinin bulunduğunu gördüm" diye konuştu.

trkonfed 11. genel kurulu-4

Açılış konuşmaların ardından Genel Kurul gündemine geçildi ve dernek organları seçimi yapıldı. Yeni seçilen yönetim kurulu adına konuşan Tarkan Kadooğlu “Ne mutlu bana ki TÜRKONFED’in kurucu Başkanı Enis Özsaruhan başta olmak üzere Celal Beysel, Erdem Çenesiz ve Süleyman Onatça ile, yani bugüne kadar ki tüm Başkanlarımız ile birlikte çalışma şansım oldu. Her biri bana çok şey kattılar, eminim ki bundan sonra da bana ve ekibime fikirleriyle ve tecrübeleriyle yol göstereceklerdir.” dedi.

trkonfed 11. genel kurulu-5

trkonfed 11. genel kurulu-6

 

trkonfed logo

İÇASİFED, TÜRKONFED Üyesidir.

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94