1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

OSİAD'ın Yeni Başkanı Ahmet KURT

PDF Yazdır e-Posta

 OSİAD’ın Yeni Başkanı Ahmet KURT

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği’nin 24. Olağan genel kurulu yapıldı. Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen genel kurulda Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Ahmet Kurt seçildi.

OSİAD Talay Konferans salonunda yapılan genel kurula CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu, BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın, Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, İÇASİFED Başkan Yardımcısı ve ANGİKAD Başkanı Renan Ceylan, Genç Girişim ve Yönetişim Derneği Başkanı Nezih Allıoğlu, Çırak Eğitim ve Öğretim Vakfı Başkanı İbrahim Karakoç, ATİSAN Başkanı Yaşar Özelge, BAGİAD Başkanı Bahri Küpeli, EMSAD Genel Sekreteri Erdoğan Öktem katıldı. Divan Başkanlığını OSİAD Onursal başkanlarından Mehmet Akyürek, katip üyelikleri ise Hasan Gürel ve Bülent Vural yaptı. Divan Başkanı Mehmet Akyürek, çeyrek asrı dolduran OSİAD’ın markalaştığını, birçok projeye imza attığını, belirlediği misyonu doğrultusunda gereken çalışmayı yaptığını ifade etti.

Kongrenin açılış konuşmasını gerçekleştiren önceki dönem OSİAD Başkanı Adnan Keskin, olağanüstü gelişmelerin yaşandığı bir dönemden geçildiğini söyledi. Siyasetin gölgesinde ekonominin gerçek sorunlarının tartışılmadığına işaret eden Keskin, işsizlik, sanayi üretimindeki gerileme, eğitim kalitesindeki düşüklük, yabancı yatırımlar, işçi sağlığı ve iş güvenliği,  orta gelir tuzağı gibi konuların esas gündemi oluşturması gerektiğini vurguladı.

KOBİ'lerin bankacılık sektöründen kullandığı nakdi kredilerin, 2013 yılında 2012 yılı sonuna göre yüzde 27.2 oranında artışla 254 milyar 171 milyon TL'ye ulaştığını, KOBİ'lerin zamanında ödeyemediği için takibe düşen kredi borçlarının ise bu dönemde yüzde 22.9 oranında artışla 8 milyar 32 milyon TL olduğunu anımsatan Keskin,  “Orta büyüklükteki işletmelerin kullandığı her 100 TL'lik kredinin 2,5 TL'si, küçük işletmelerin 2,9 TL'si, mikro işletmelerin 4,5 TL'si takibe girdi” dedi.

KOBİ'lerin, finansa erişmekte büyük sıkıntı çektiğini belirten Keskin, "Finans imkanlarından yararlanamayan işletmeler güçsüzleşiyor ve varlığını devam ettiremiyor. Üretim çarkları duruyor, sanayi gelişmiyor ve zincirleme etki ile ülkenin sosyal ve ekonomik dengeleri sarsılıyor.  Her dört gençten birinin işsiz kalması, OECD ülkeleri içinde gelir eşitsizliği bakımından üçüncü sırada yer alması, sanayi üretiminin gerilemesi, buna karşın inşaat sektörü üzerinden gerçekleşen hormonlu büyüme, 13-14 milyon insanın sosyal yardımlarla yaşaması birbirini tetikleyen ve besleyen süreçlerin ürünü" ifadelerini kullandı.


İÇASİFED Başkan Yardımcısı ve ANGİKAD Başkanı Renan Ceylan;

Son aylarda ciro oranlarının düştüğünü, hane halkı harcama kalemlerinin de 2013 yılında yüzde 19’a gerilediğini ifade etti. Sorunların çözümünde toplumsal cinsiyet eşitliğinin önemini yeni yeni öğrendiklerini belirten Ceylan ‘Artan maliyetler altında ezilen sanayiciler giderek daha fazla eziliyor. Biz sanayiciler artık zorlanıyoruz, gücümüzü kaybediyoruz” dedi.

 

OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın: Üniversite kuruyoruz

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın ise Ankara'nın sanayileşmesinde OSTİM'in farklı bir yeri olduğuna işaret ederek, "OSTİM bir kuluçka merkezidir. OSTİM dediğimiz zaman yerli üretim anlaşılıyor. OSTİM ismi yerli sanayi ile özdeşleşmiş vaziyette. Ankara’lı büyük firmalara baktığınızda mutlaka bir Ostim geçmişi vardır. Aynı zamanda yerli üretimle özdeşleştiği  için önemli bir misyonu yerine getiriyor " dedi.  OSTİM'in üniversite-sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olduğunu vurgulayan Aydın, yakında bir üniversite kuracaklarını, YÖK'e başvurusunu yaptıklarını bildirdi. Aydın, sanayicilerin 10-15 yıllık beklentilerinin de bittiğini, yeni imar planının onaylandığını söyledi.

 

AOSB Başkanı Tuncay: Hayallerimiz gerçek oldu

OSİAD’ın iki önemli projeyi gündeme getirdiğini bunlardan birinin 98 ortaklı güç birliği şirketi OSİAD A.Ş olduğunu, diğerinin de 20’şer lira toplanarak başlatılan ve bugün 300 milyon dolarlık bir büyüklüğe ulaşan Anadolu OSB olduğunu ifade eden Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, 15 firmanın işyeri açma ruhsatı aldığını, son olarak üç büyük firmanın Anadolu OSB içinde yatırım yapma kararı aldığını anlattı. Yakaladıkları başarıyı başından beri planlı, disiplinli çalışmaya borçlu olduklarını dile getiren Tuncay, Türkiye'nin giderek üretimden uzaklaştığını, mevcut üretim yapısının Türkiye için yeterli olamayacağını ifade etti. Tarım, hayvancılık, turizm, madencilik ve tekstil sektörü hariç diğer bütün sektörlerde Türkiye’nin ithalat bağımlısı haline geldiğini belirten Tuncay, Türkiye'de üretim yapanların bir koşu bandının üzerinde olduğunu söyledi ve "Üreticiler koşu bandı üzerindeki sporcular gibi koşuyorlar, koşuyorlar ama hep aynı yerde sayıyorlar" değerlendirmesinde bulundu. Tuncay, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin OSB’lerden imzalanan protokole aykırı olarak asfalt katılım bedeli talep etmesini ve kamu ihalelerinde yüzde 51 şartına uyulmamasını da eleştirdi.

 

ASO Başkanı Özdebir: Üretmeyen köle olur

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, genel kurulda, Türkiye'nin üretemediğini belirterek, "Üretmeyen ülkeler eninde sonunda yönetilmeye başlar" dedi.

Sanayinin uzunca bir süredir geri planda olduğunu savunan Özdebir, sanayi politikalarından değişikliğe gitmek gerektiğini ifade etti. Özdebir, reel sektörün borcunda ciddi bir hızlanma olduğuna dikkati çekerek, "Türkiye'deki kanunlar ve mevzuatlar girişimcinin ve sanayicinin işini iyi yapabilmesi için yeniden düzenlenmeli. Bunun için hep beraber çalışmamız lazım" diye konuştu.

Türkiye ekonomisinin yıla dezavantajlı başladığını kaydeden Özdebir, çevresel etkiler, kur gibi nedenlerden ötürü bu yılki ihracatın geçen seneye göre daha düşük olacağını kaydetti.
 

BBP Genel Başkan Yardımcısı Gürhan: Devlet STK’lardan korkuyor

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkan Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan da devlet yetkililerinin STK'ların güçlenmesinden korktuğunu savundu. İşadamlarının vergi ve ihracattaki KDV iadeleri ile ilgili ciddi problemleri olduğunu söyleyen Gürhan, işsizlik ve gelir dağılımı konusundaki adaletsizliğin giderilmesi gerektiğine işaret etti.

  

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu:  İş 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyhan Erdoğdu ise CHP’nin son dönemlerde sorunlara çare bulma eksenine üretimi koyduğunu, Türkiye'nin sanayisizleşme ve üretimsizleşme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu savundu. Erdoğdu, ithalata bağlı ekonomilerin istikrarsızlık ürettiğini kaydederek, reel sektörün en önemli sorunlarından birinin de borç olduğunu söyledi. Türkiye'nin bu iktisadi gidişle yakın zamanda "duvara toslayacağını" belirten Erdoğdu, iş dünyasının tedirginlik içinde olduğunu dile getirdi.dünyası tedirginlik içinde

Sanayicilerin üretimi, istihdamı, ihracatı temsil ettiğini ve sanayicilerle birlikte geleceği inşa etmek istediklerini anlatan Erdoğdu, küresel piyasa rekabeti için teknoloji üretmenin gerekli olduğunu belirtti. Sanayicinin ithalata bağımlı hale geldiğini dile getiren Erdoğdu, ‘İthalat, döviz hareketlerine de bağlı olduğu için çok temel bir istikrarsızlık sözkonusu. En büyük tehlike bu. Özel sektör kaynaklarıyla iş yürütemediği için borçlanıyor. Borcun bir kısmı da döviz. Sanayici aynı zamanda borç ekonomisinin girdiği istikrarsızlıkla da baş başa” diye konuştu.
 

Yönetimden ayrılanlara plaket

Genel kurulda, yeni dönemde yönetim organlarından ayrılan önceki dönem yöneticilerine plaket verildi.  Önceki Başkan Adnan Keskin ile yönetim kurulu üyelerinden; Tamer Tuğlu, Emrullah Balıkçıoğlu, Yeliz Özkaraoğlu ve Mert Taş’a Plaket takdim edildi.


Yeni Yönetim

Genel kurulda tek liste yarıştı. Oy çokluğu ile kabul edilen listeyle Ahmet Kurt, OSİAD’ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Yönetim ve Denetim Kurulu’nda şu isimler bulunuyor:

Ahmet Kurt (Başkan), Süleyman Ekinci (Başkan Yardımcısı), İsmet Beyazkılıç (Başkan Yardımcısı), Ahmet Erbasan (Sayman), Serhad Şahin (Yazman), Atila Çınar, Esat Hisarcıklılar, Ahmet Cemil Abiş, Ayşegül Çakmak Genç, Ayşe Beltan, Tayfun Angın.

Denetim kurulu:

Kemal Özdem, Güler Manisalı Darman, Sahir Keskin.

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94