1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

TÜRKONFED'DEN BAŞBAKAN YARDIMCISI BABACAN'A ZİYARET

PDF Yazdır e-Posta

BAŞBAKAN YARDIMCISI BABACAN TÜRKONFED YÖNETİM KURULU’NU KABUL ETTİ:

KOBİ’leri dünya gündemine taşıyacağız

 

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, G20 dönem başkanlığını alacak olan Türkiye’nin önerdiği ‘KOBİ Platformu’nun Türk firmalarına yeni bir pencere açacağını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Aralık ayı itibarıyla G20 dönem başkanlığını alacak olan Türkiye’nin ‘KOBİ Platformu’ önerisinin kabul gördüğünü, bu oluşumla Türk KOBİ’lerine yeni bir pencere açılacağını söyledi. TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça ve Yönetim Kurulu üyelerini makamında kabul eden Ali Babacan, ihracat ve istihdamın temel direğini oluşturan KOBİ’lerin hareket kabiliyetini artıracak adımlar atılacağını kaydetti.

DÜNYA GÜNDEMİNE TAŞINACAK

Orta Vadeli Program’da yer alan yapısal reformları hızla gerçekleştirirken yurtdışında da KOBİ’lerin etkisini artıracak çalışmalar yapılacağını belirten Babacan, “Arzu ettiğimiz büyüme oranını da TÜRKONFED’in üzerinde önemle durduğu orta gelir tuzağından çıkışı da iş insanlarıyla birlikte başaracağız. Bir taraftan takvime bağlanacak ve sorumlusu belirlenecek yapısal reformları gerçekleştirirken diğer taraftan iş dünyamızın önüne yeni fırsatlar açacağız. G20 dönem başkanlığımız sadece global makro ekonomik gündeme odaklanmayacak. KOBİ’lere özel çalışmalar yapacağız. KOBİ’lerin sorunlarını ve ihtiyaçlarını dünya gündemine taşıyacak bir platformun oluşmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Avrupa KOBİ Birliği üyesi olma başarısını sağlayan, raporlarıyla ekonominin gerçeklerini gündeme taşıyan TÜRKONFED’i kutlayan Babacan, “Çalışmalarımızla örtüşen konularda birlikte olduğumuzu görmekten mutluluk duydum. Daha güçlü bir Türkiye ekonomisini hep birlikte oluşturacağız” dedi.

SANAYİCİ CAFE AÇIYOR

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça ise Orta Vadeli Program’da üretim ekonomisinin geliştirilmesine yönelik vurgulardan son derece memnuniyet duyduklarını söyledi. Son dönemde sanayicilerin inşaat, franchising sistemiyle cafe, otelcilik gibi sektörlere eğilim gösterdiğini, Türk ekonomisinin sanayiden uzaklaşan pozisyonundan rahatsızlık duyulduğunu belirten Onatça, “Her fırsatta dile getirdiğimiz OVP’de belirtilen yapısal reformları hızla yerine getirmemiz durumunda belirlenen hedeflerin tutturulacağına, bu ivmeyle orta gelir tuzağından erken çıkacağımıza inanıyoruz” dedi. Dünya ekonomisindeki daralmaya dikkat çeken Onatça, yanlarında olacak ekonomi yönetimine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir döneme girildiğini belirtti.

KOBİLERE DESTEK ARTMALI

Süleyman Onatça, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya ekonomisindeki daralmayla birlikte ağırlıklı olarak dış ticaret gerçekleştirdiğimiz ülkelerdeki sıkıntılar, yeni dönemde iş dünyasının zor günler yaşayacağına işaret ediyor. İhracatımızın neredeyse üçte birini yaptığımız ülkelerde ekonomi daralıyor. En büyük ticari partnerlerimiz olan Almanya’da Ağustos ayında sanayi üretimi yüzde 4 geriledi. Bu 2009 yılından bu yana en sert düşüş. İhracatımızda altıncı sırada olan Fransa sıfır büyümeyi konuşuyor, İhracatımızda dördüncü sırada olan Rusya, düşen petrol fiyatları ve Ukrayna sorunuyla negatif büyüyen bir ekonomi haline geldi. İtalya’da da bir türlü büyümeye geçemiyor. En büyük ikinci ihracat pazarımız olan Irak’ta durum ortada. Ortadoğu’da kısa vadede bir iyileşme görünmüyor. Böylesi bir dönemde başta KOBİ’ler olmak üzere özel sektör, birlikte yol yürüyeceği ekonomi yönetimine her zamankinden fazla ihtiyaç duyacak. Bu süreçte KOBİ’lerimizin finansa erişiminden pazar bulma çalışmalarına, kamu ödemelerinin erken gerçekleştirilmesinden nitelikli eleman temini konularına kadar desteklerin artırılması gerektiğine inanıyoruz.

SÜRECE KATILMALIYIZ

Yurtiçi ve yurtdışı faaliyetleriyle ilgili bilgi de veren Süleyman Onatça, Orta Vadeli Program’ın hayata geçirilmesi aşamasında iş dünyasının en etkin STK’ları arasında yer alan TÜRKONFED’in karar alma süreçlerine daha yoğun dahil edilmesi önerisinde de bulundu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, TÜRKONFED’in Aralık ayında gerçekleştireceği 10’uncu Yıl Zirvesi’ne davet edildi. TÜRKONFED’in Ali Babacan’a nezaket ziyaretinde Başkan Yardımcıları Tarkan Kadooğlu, Oğuz Tezmen, Nihat Güçlü, Sefa Targıt, Yönetim Kurulu Üyeleri Ali Avcı, Aydın Bandırma, Mehmet Salih Başöz, Fatma Semiz, Süleyman Sönmez, Emin Bahri Uğurlu, İbrahim Yılmaz ve Genel Sekreter Arda Batu hazır bulundu.

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94