1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

OSİAD Genel Kurulunda Sağduyu Çağrısı

PDF Yazdır e-Posta

 OSİAD Genel Kurulunda Sağduyu Çağrısı

 

Ostim Sanayici ve İşadamları Derneği’nin 23. olağan genel kurulu yapıldı. Genel kurulda, iş dünyasının temsilcileri, son günlerde yaşanan kamplaşmanın kaygı ve tedirginlikleri artırdığına dikkat çekerek sağduyu çağrısında bulundu.

OSİAD’ın genel kuruluna Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Yenimahalle Belediye Başkanvekili Müslüm Ertekin, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, İÇASİFED Başkanı Nihat Güçlü, AKYURT SİAD Başkanı Azmi Kelemcisoy, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, OSİAD A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Akman Karakülah, TOSİAD Başkanı Dursun Bayram, Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, Makine Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı Sadettin Özkalender katıldı.


Genel Kurul’un açılışında konuşan 
OSİAD Başkanı Adnan Keskin;

Fabrikaların kapısını açık, tezgahları çalışır durumda tutmanın çabası içinde olduklarını ancak yıllar geçerken sorunların hiç değişmediğini ve Türkiye’nin yüksek katma değerli ürünler üretemediğini söyledi. İhracatımız içinde ileri teknoloji ürünlerin payının yüzde 2.7 olduğunu, Ar-Ge yatırım oranlarının da OECD ortalamasının ancak üçte biri seviyesinde kaldığını hatırlatan Keskin,

“Haliyle, yükselen cari açık, istihdam alanlarının artan nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak oranları yakalayamaması, her 4 gençten birinin işsiz kalması, yoksulluk, teknolojiyi üretmek yerine ithalat yolunu tercih etmek v.s gibi sorunlar da değişmiyor. Çünkü, eğitim sistemimiz baştan aşağı yanlış. Nitekim PISA verileri de uyguladığımız politikanın yanlışlığına işaret ediyor” dedi. Türkiye’de son yıllarda ekonominin içinde bulunduğu sorunların dahi tartışılamaz hale geldiğini ifade eden Keskin, toplumdaki kamplaşmadan tedirginlik duyduklarını bildirdi. Keskin, “Ne yazık ki, toplumdaki kamplaşmayı, etnik veya inançsal cepheleşmeleri artıracak söylem ve tutumlar, giderek bir kabullenmeye dönüşüyor. İş dünyası bölünüyor, devletin birimleri bölünüyor, yargı, bürokrasi bölünüyor. Ölüler bölünüyor, gözyaşları bölünüyor. Türkiye kaygıların arttığı, yüzünü döndüğü batı dünyası ile arasındaki mesafeyi açan giderek daha çok bir Ortadoğu görünümüne giren bir ülke haline geliyor. Bu bölünmenin, bu ayrıştırmaların, kamplaşmaların kimseye faydası olmaz; tarih ayrıştırmaların ortaya çıkardığı binlerce trajik olayla doludur. Barışın, hak ve hukukun, adaletin olmadığı bir ülkede de ne yazık ki ekonomik yönden ahvalimiz de namüsait olur. Bu noktadan hızla uzaklaşmak zorundayız. Aksini düşünmek istemiyoruz. Her zamankinden daha fazla sağduyuya, şeffaflığa, açıklığa, demokratik kural ve kurumlara, anayasanın güçler ayrılığı ilkesinin uygulanmasına ihtiyacımız var” diye konuştu.

AKSİAD Başkanı A. Azmi Kelemcisoy: Ateşe barutla gidiliyor

Akyurt SİAD Başkanı Azmi Kelemcisoy, Akyurt’un Ankara’nın gelişmiş sanayi bölgesi olduğunu ve birçok yatırımın yapıldığını, mevcut gelişme alanında Ankara fuar alanının da yeraldığını söyledi. Fuar alanı yatırımı gündeme geldiğinde çok heyecanlandıklarını ancak yatırımın ilerlemediğini ifade eden Kelemcisoy, “Seçim ortamında ekonomiyi konuşmak gerekirken kardeş kavgasına neden olacak bir kavganın içine düştük. Sokaklar ateş içinde ve bu ateş söndürüleceği yerde barutla gidiliyor” dedi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar: Üreten ekonomi yok

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Türkiye’nin son aylarda büyük bir kavga yaşadığını ve ülkenin bunu hak etmediğini ırkı, mezhebi ne olursa olsun herkesin yurttaşlık temelinde barış içinde yaşamaya hakkı bulunduğunu söyledi. İslam ülkelerinde oluk oluk kan aktığını Gazi Mustafa Kemal’in altın tepside sunduğu demokrasiye kavuşmak için mücadele verdiğini belirten Yaşar, okullarda “Atatürk’ü mü, Başbakanı mı seviyorsun?” şeklinde sorular sorulduğunu, bunun kimseye hayır getirmeyeceğini anlattı. Üreten ekonominin olmadığını, sanayici ve işadamlarının sadece ayakta kalma çabası içinde bulunduğunu dile getiren Yaşar, “İnsanları birbirine düşman ederek devlet yönetilmez. İktidara da muhalefete de görev düşüyor. Aksi takdirde ne sanayici, ne tüccar, ne ülke kalır. Çok karanlık bir dönem içinden geçiyoruz. Beş ay önce methiyeler düzdüğün adama ‘haşhaşin’ diyeceksin. Böyle öngörüsüzlük olur mu?” dedi.

Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın’dan “Ostim’de yenilenme” müjdesi

Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın ise Ostim’in mevcut üretim tarzıyla kendini ispat ettiğini ve markalaştığını, önderlik yapan kurum haline geldiğini söyledi. Ostim’de işyerlerinin sundurmalarıyla ilgili geçmişte 700 tutanak tutulduğunu, büyük sorunlar yaşandığını, 10 yıldır söyleye söyleye soruna çözüm bulunduğunu belirten Aydın, Ostim’in yenilenmesine ilişkin plan yapıldığını, bakanlığın işyerlerine 9.5 metre yüksekliği arzu edilen şekilde kullanmaya izin verdiğini söyledi. Aydın, “Ostim’i yenileyelim. Çatılarımıza güneş enerjisi panelleri koyalım. Kendi enerjimizi kendimiz üretelim. Ostim’deki yenilenmeye biz de maddi destek sağlayacağız” dedi. Aydın, Teknoloji bölgesinde 65 firmanın faaliyet gösterdiğini, Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin kuruluşuna ilişkin kararın da Bakanlar Kurulu’ndan çıktığını kümelenme çalışmalarında sevindirici sonuçlar alındığını bildirdi. Aydın, mevcut siyasi durumla ilgili olarak da “Aynı coğrafyada yaşamak zorundayız. Birbirimizin yüzüne bakacak durumda olmalıyız” dedi.

 

ASO Başkanı Nurettin Özdebir: OSİAD etkin bir örgüt

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de OSİAD’ın Ankara’nın en önde gelen en etkili kuruluşlarından biri olduğunu hatta birinci olduğunu belirterek Ostim’in de dünyada bilinen bir marka haline geldiğini söyledi. Türkiye’nin içinde bulunduğu durumun da geçici olduğuna inandığını ifade eden Özdebir, “Çok daha şeffaf, hesap verebilir bir demokrasiyi, sağlıklı büyümeyi elde edeceğiz. Bu yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak” dedi. 

 

kalkinma-ajansi-banner

İÇASİFED,Ankara Kalkınma Ajansı Üyesidir.

Dili Değiştir

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Uzayçağı Caddesi No:12 06370, Ostim, Ankara                  Tel: 0312 385 87 95 Faks: 0312 385 87 94